از وسایل الکترونیکی دورریختنی، طلا استخراج کنید!

به نقل از نیواطلس، اخیرا یک روش علمی ساده ابداع شده که می‌توان با به‌کارگیری آن از وسایل الکترونیک دور ریختنی، معدنی از طلا استخراج کرد.

محققان در جریان تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته، توانسته‌اند با اتخاذ شیوه‌ای جدید و با استفاده از «گرافن»، از وسایل دور ریختنی برقی و الکترونیک، طلا استخراج کنند.

وسایل الکترونیکی بازدهی زیادی دارند و بازیابی طلا و سایر فلزات گرانبها از آنها اغلب یک کار پر زحمت و وقت‌گیر محسوب می‌شود و معمولا نتیجه چندانی در برندارد. برای جدا کردن و استخراج طلا از این فلزات عموما به مواد شمیایی یا گرمای زیاد نیاز است.

اما اکنون محققان در دانشگاه‌های منچستر، تسینگوا و آکادمی علوم چین، به شیوه‌ خیلی ساده‌تری برای بازیابی طلا از وسایل الکرونیکی دور ریختنی، دست یافته‌اند. مقداری گرافن تمام چیزی به‌حساب می‌آید که برای این کار مورد نیاز است.

با یک گرم گرافن تقریبا دو گرم طلا استخراج کنید

در این شیوه ابتدا وسایل دور ریختنی الکرونیکی که به آن در اصطلاح زباله الکترونیکی نیز می‌گویند، بازیافت و سپس در محلولی حل می‌شوند. پس از آن به این محلول یک غشا از اکسید گرافن احیا شده اضافه می‌شود، چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد که طلای خالص شروع به تجمع کردن در پرده غشا می‌کند. تنها یک گرم گرافن برای استخراج تقریبا دو گرم طلا کافی است. در این شیوه سایر فلزات موجود در وسایل الکترونیکی جذب غشا نمی‌شوند و پس از آن نیز می‌توان با سوزاندن غشای گرافن، طلای خلاص را به دست آورد.

دکتر یانگ سو، نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: «این جادوی ظاهری در واقع یک فرایند الکتروشیمیایی ساده است. فعل و انفعالات منحصر به فرد میان گرافن و یون‌های طلا این فرایند را هدایت می‌کند و باعث چنین انتخاب استثنایی می‌شود. در این شیوه طلا بدون هیچ یون یا نمک‌های دیگری استخراج می‌شود.

این گروه تحقیقاتی اعلام کرده است که این تکنیک می‌تواند به کاهش میزان طلایی که دور ریخته می‌شود کمک کند. علاوه بر این به کاهش معضل وسایل دور ریختنی الکترونیک در طبیعت کمک می‌کند. پژوهشگران دیگر از راه‌های دشوارتر ار جمله با استفاده از محلول‌هایی که عمدتا از سرکه یا سایر اسیدهای ملایم ساخته شده‌اند، یا طراحی تخته‌های مداری که وقتی در آب داغ قرار می‌گیرند از هم می‌پاشند، موفق به استخراج طلای خالص از وسایل الکترونیکی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.